Maailman uskonnollinen maisema on kokemassa mielenkiintoisen muutoksen. Esimerkiksi Yhdysvalloissa itseään kristittynä pitävien määrän väheneminen näyttää tasaantuvan. Useat kirjoittajat ja toimittajat New York Timesista Vanity Fairiin ovat huomanneet, että usko on saamassa takaisin seuraajia.
Tähän yhteyteen liittyvät kannustavat uutiset Myöhempien Aikojen Pyhien Jeesuksen Kristuksen Kirkon kiihtyvästä kasvusta.
Kirkon kasvun merkittävä aikakausi
Puhuessaan tänä kesänä uusille lähetystyönjohtajille lähetyssaarnaajien koulutuskeskuksessa Provossa vanhin Quentin L. Cook kahdentoista apostolin koorumista esitti tärkeän katsauksen kirkon viimeaikaisesta kasvusta. Hän sanoi, että vuonna 2024 kirkkoon liittyi 308 000 ihmistä – mikä on noin 50 000 enemmän kuin vuonna 2023 ja suurin käännynnäisten määrä neljännesvuosisataan.
| Vanhin Quentin L. Cook kahdentoista apostolin koorumista puhuu vuoden 2025 seminaarissa uusille lähetystyönjohtajille lähetyssaarnaajien koulutuskeskuksessa Provossa Utahissa Yhdysvalloissa torstaina 19. kesäkuuta 2025. 2025 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved. | 1 / 2 |
Vanhin Cook kertoi lähetystyönjohtajille, että 1. kesäkuuta 2024 – 31. toukokuuta 2025 käännynnäiskasteiden lukumäärä oli korkeampi kuin millään 12 kuukauden ajanjaksolla kirkon historiassa. Vuoden 2025 ensimmäisellä neljänneksellä käännynnäiskasteiden määrä lisääntyi maailman jokaisella alueella vähintään 20 % verrattuna samaan ajanjaksoon vuonna 2024.
Sama pätee kuukautta myöhemmin. Vuoden 2025 kesäkuun 30. päivää edeltäneiden 12 kuukauden aikana kirkossa oli enemmän käännynnäiskasteita kuin minään muuna 12 kuukauden ajanjaksona uskonnon 195-vuotisessa historiassa.
”Tämä on merkittävää”, vanhin Cook sanoi. ”Hämmästyttävästi jokainen alue maailmassa löytää näitä käännynnäisiä tavoilla, jotka on räätälöity heidän maailmankolkkansa ainutlaatuisiin tarpeisiin ja olosuhteisiin. Tämän edistymisen näkeminen on minusta innostavaa, ja toivon, että tekin pidätte sitä erittäin jännittävänä! Tämä on ennennäkemätöntä ja siunattua aikaa palvella lähetystyönjohtajana. Teillä on erityinen tilaisuus olla osana jotakin merkittävää ja historiallista. Millainen siunaus!”
Vanhin Cook huomautti myös, että uusia kirkon jäseniä osallistuu viikoittaisiin jumalanpalveluksiin entistä useammin. Hän sanoi myös, että pyrkimykset saada uudelleen yhteys ihmisiin, joita oli aiemmin opetettu, ja opettaa heitä, johtivat lähes 40 000 kasteeseen viime vuonna – määrä, joka on kasvanut viime vuosina tekniikan kehityksen ansiosta.
Vuosittaisessa seminaarissa uudet lähetystyönjohtajat saavat perusteellista koulutusta, joka keskittyy siihen, kuinka nuoria lähetyssaarnaajia valmistetaan kutsumaan muita tulemaan Kristuksen luo. Apostolit tähdentävät sitä, että heidän tulee auttaa muita ymmärtämään Kristuksen oppia ja saamaan voimallisia hengellisiä kokemuksia, jotka auttavat heitä pysymään aktiivisina ja sitoutuneina uskoon. Kasteiden jatkuva lisääntyminen maailmanlaajuisesti vahvistaa näitä pyrkimyksiä.
”Kiitämme Herraa siitä, että Hän on antanut meidän nähdä kätensä jäljen näissä merkittävissä tuloksissa”, vanhin Cook sanoi. ”Tämä huomattava kasvu on Hänen ansiotaan.”
| Lähetyssaarnaajat kävelevät uuden jäsenen kanssa lähellä Fukuokan temppeliä Japanissa. 2025 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved. | 1 / 6 |
”Muistan, kun menin ensimmäistä kertaa kirkkoon, missä tunsin Pyhän Hengen tavalla, jota en ollut tuntenut aiemmin”, Ali sanoo. ”Se pehmitti sydämeni, ja vaikka en ymmärtänyt kaikkea, se avasi oven jollekin uudelle.”
Vaikka Alin matka ei ollut helppo, hän sanoo, ettei hän kadu mitään.
”Päätös seurata Jeesusta Kristusta on paras päätös, minkä olen koskaan tehnyt, ja se on johtanut minut ymmärtämään syvemmin Jumalan rakkautta”, hän sanoo. ”Tiedän, että matkani on vasta alussa, ja olen innoissani saadessani edelleen kasvaa uskossa ja palvella Jeesusta Kristusta.”
”Paras on vielä edessäpäin”
Yli 195 vuotta perustamisensa jälkeen Jeesuksen Kristuksen kirkko kasvaa edelleen ja pyrkii levittämään valoa ja toivoa. Kirkossa on tällä hetkellä enemmän jäseniä (17,5 miljoonaa), lähetyssaarnaajia (80 000), seurakuntia (31 670), lähetyskenttiä (450) ja temppeleitä (382) kuin koskaan aiemmin. Kirkko on mukana useammassa humanitaarisen avun projektissa kuin koskaan aiemmin (pelkästään vuonna 2024 niihin käytettiin 1,45 miljardia Yhdysvaltain dollaria). Ja kirkko jatkaa maailmanlaajuisen ihmissuvun yhdistämistä FamilySearchin maksuttomien sukututkimuspalvelujen avulla. Sen arkistoissa on nykyään haettavissa yli 20 miljardia nimeä ja kuvaa.
Lisäksi merkittävää on nuorten aikuisten lisääntyvä osallistuminen. Tämä kukoistus näkyy kirkon koululaitoksen toiminnoissa. Kirkolla on seminaareja (uskonnonopetusta teini-ikäisille) ja instituutteja (uskonnonopetusta aikuisille) kaikkialla maailmassa. Lukuvuonna 2023–2024 seminaarien ja instituuttien osallistujamäärä nousi kaikkien aikojen ennätykseen – 427 642 seminaarioppilasta ja 384 095 instituuttioppilasta.
”Samalla kun kuulemme ihmisten sanovan: ’Voi, ihmiset ovat menettämässä uskonsa’ tai ’He eivät ole mukana kirkossa’, seminaaria käy nyt suurempi prosenttiosuus kuin koskaan kirkon historiassa. Sama pätee myös instituuttiin”, sanoo vanhin Clark G. Gilbert, kirkon koululaitoksen asiamies.
Hän lisää, että tätä kasvua on muuallakin kuin Afrikassa.
”Sitä on täällä Yhdysvaltain instituuteissa – Utahin yliopistossa, Arizonan osavaltion yliopistossa [ja muissa]. Instituutit Yhdysvalloissa ovat kasvussa”, vanhin Gilbert sanoo.
Merkittävää kasvua tapahtuu myös kirkon kolmessa yliopistossa. Syksyllä 2024 jokaisessa korkeakoulussa ilmoittautumisaste oli ennätyksellinen. BYU–Idahossa oli sen suurin ilmoittautuneiden vuosiluokka (22 904).
Mikä selittää tätä kasvua ja aktiivisuutta? Vanhin D. Todd Christofferson sanoo sen olevan Jumalan työtä ihmissydämissä.
”Herra tekee työtä. Henki tekee työtä tämän sukupolven parissa, ja he tuntevat sen”, vanhin Christofferson sanoo. ”Puolet Rexburgin temppelin työntekijöistä Idahossa on BYU–Idahon opiskelijoita. Se on vain yksi osoitus siitä, mitä heidän hengellisessä elämässään tapahtuu. – – Uskon, että he ovat kääntymässä Herran puoleen. Heidän uskonsa kasvaa. He reagoivat Hengen kokemiseen ja hengellisiin kehotuksiin.”
Kun katsotaan uskonnon tulevaisuuteen, uskovat kaikkialla voivat saada suurta lohtua kirkon presidentin Russell M. Nelsonin sanoista, joissa hän muistuttaa meitä: ”Paras on vielä edessäpäin”.






