Virallinen lausunto

Lausunto Dallin H. Oaksilta, kahdentoista apostolin koorumin presidentiltä

Dallin H. Oaks, Myöhempien Aikojen Pyhien Jeesuksen Kristuksen Kirkon kahdentoista apostolin koorumin presidentti, jakoi seuraavan sanoman kirkon sosiaalisen median kanavilla maanantaina 29. syyskuuta 2025.

”Sydämemme on raskas surusta. Miljoonat meistä surevat rakkaan profeettamme ja kirkkomme presidentin Russell M. Nelsonin poismenoa. Hän oli rakas ystävä ja arvostettu johtaja. Hänen ajattomat opetuksensa ohjaavat meitä edelleen ja auttavat meitä saamaan lohtua kärsimyksen keskellä, erityisesti viime sunnuntaina Michiganissa Myöhempien Aikojen Pyhien Jeesuksen Kristuksen Kirkon jäseniin kohdistuneiden väkivaltaisuuksien jälkeen.

Kauhea murhenäytelmä, joka tapahtui Grand Blancissa Michiganissa 28. syyskuuta, muistuttaa meitä pyhästä vastuustamme Jeesuksen Kristuksen seuraajina. Me suremme yhdessä läheisensä menettäneiden jäsentemme kanssa ja rukoilemme yhdessä lohdutusta muille, jotka kärsivät vastaavista murhenäytelmistä eri puolilla maailmaa. Me kaikki etsimme vastauksia ja ymmärrystä trauman, järkytyksen ja surun jälkimainingeissa. Olemme kiitollisia kaikille, jotka tänä vaikeana aikana auttavat muita palvelemalla, rukoilemalla ja tukemalla sanoin.

Muistakaamme kaikki se totuus, että jokainen meistä on Jumalan rakas lapsi. Äärettömällä sovituksellaan Vapahtajamme Jeesus Kristus voitti kuoleman ja antaa meille riemullisen vakuutuksen siitä, että jokainen meistä tulee kokemaan loistavan ylösnousemuksen. Myöhempien Aikojen Pyhien Jeesuksen Kristuksen Kirkon puolesta esitän tämän viestin niiden perheille ja ystäville, joita tämä äskettäinen murhenäytelmä on koskettanut, ja kaikille muille, jotka saattavat kokea menetystä ja syvää surua tällä hetkellä.”

Statement.pngDownload Photo